Метадонова залежність: прояви, ломка, наслідки

Метадон – це важкий синтетичний опиоид. Він був синтезований в Німеччині в 1937 і протягом довгого часу застосовувався як болезаспокійливе. Метадон не викликав такої яскравої ейфорії, як героїн, тому його стали використовувати для лікування героїнової залежності в якості тимчасового заступника.

Через 15 років дослідники дізналися, що метадон застосовується як наркотик і вже став причиною безлічі смертей. Сьогодні цей препарат заборонений, але його продовжують вживати незаконно – приймають у вигляді таблеток або вводять внутрішньовенно. Це з’єднання накопичується в тканинах, що призводить до некрозу м’язів і вираженої деградації серцево-судинної і дихальної системи.

Що таке метадоновая залежність і хто такі метадонові наркомани?

Метадон продовжує руйнувати організм протягом трьох днів з моменту прийому. Ефект після отримання «дози» настає вже через 20 хвилин. Після «уколу» спостерігаються такі «ефекти»:

 • зниження частоти серцевих скорочень;
 • зниження чутливості до болю;
 • благодушний настрій;
 • сильне звуження зіниць;
 • загальмованість;
 • порушення координації.

В абсолютній більшості випадків залежні комбінують метадон з іншими психоактивними речовинами або алкоголем, що може спровокувати найнесподіваніші наслідки. Опис цих ефектів не завжди можна знайти в медичній літературі, що дуже ускладнює надання медичної допомоги.

Метадонова залежність формується швидше, ніж героінова. Всі наркомани проходять три характерні стадії.

Сильна психологічна залежність, коли хворий впевнений, що може контролювати частоту прийому речовини і дозу.
Дуже сильна фізична залежність з синдромом відміни.
Декомпенсація, формування важких соматичних проблем, виснаження організму.
У 98% випадків передозування метадоном призводить до смерті. Це відбувається через набряк легенів і деяких інших різких змін в організмі. Серед наслідків метадонової залежності:

 • значні стрибки температури тіла;
 • порушення функції печінки і нирок;
 • запор;
 • міопатія;
 • сильне підвищення артеріального тиску;
 • гіперглікемія;
 • дискінезія жовчовивідних шляхів;
 • органічне ураження головного мозку (енцефалопатія).

Що таке метадоновая ломка?

Метадоновая ломка – це набагато тяжче явище, ніж абстиненція при героїнової залежності. Наркоман відчуває тривогу і паніку, занепокоєння, а також страждає від безсоння. Одним із симптомів абстинентного синдрому можуть стати «гарячі припливи» і сенсопатіі – сильні болі різної локалізації. Також можливі нудота і блювота. Часто наркомани намагаються замістити метадон дешевшим героїном, що призводить до передозування.

Скільки триває метадоновая ломка? У той час як ломка у героїнозалежних триває 5-10 днів, метадонові наркомани страждають 4 тижні! Симптоми проявляються вже через 2 дні після закінчення дії речовини, а пік настає через 2 дня.

 

Лікування метадонової залежності

Постабстінентний синдром триває близько півтора років. Однозначної відповіді на питання, як кинути метадон в домашніх умовах, не існує. Ця речовина провокує сильну інтоксикацію, яка може привести до смерті. Лікування абстиненції слід проводити в стаціонарних умовах в кілька етапів. Спочатку хворий повинен пройти курс лікування в лікарні під контролем лікарів.

Інтоксикація. Фахівці застосують інфузійні програми, а також вітамінотерапію і засоби для лікування окремих порушень: транквілізатори, снодійні, сечогінні, адреноблокатори, анальгетики, антигістамінні та ін. Використовується також плазмаферез і екстракорпоральних методів лікування. Найкраще себе зарекомендував метод ультрашвидкий опіоїдної детоксикації: хворому вводять блокатор опіатних рецепторів: налтрексон. Процедура має безліч протипоказань і повинна проводитися під наглядом реаніматологів та анестезіологів. Після купірування абстиненції важливе значення має відновлює терапія – ноотропи, вітаміни, гепатопротектори, фізіотерапія, нормалізація харчування.
Психологічне відновлення. На другому етапі людина повинна пройти відновлення в спеціалізованому центрі, де він може відвідувати групи підтримки, а також групову та індивідуальну психотерапію. Пацієнт повинен усвідомити проблему і захотіти позбутися від неї. Також важливо усунути психологічні проблеми, які привели до залежності.

Дуже часто залежність від метадону призводить до смерті. Але пам’ятайте – повернення до здорового життя можливо завжди!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.